ЮЖНО МОРЕ
История и отглеждане
През 1880 г. перлите от Южно море са открити за първи път край северозападния бряг на Австралия, близо до град Брум, в залива Робък. Тези стриди също бяха ценени заради красивия си седеф и бяха изнасяни по целия свят за копчета и други украшения. В рамките на няколко години Австралия стана най-големият износител на седеф в света, задоволявайки приблизително три четвърти от световните нужди.
История на перлите от Южно море
Първоначално тези стриди бяха в изобилие и лесно се намираха в пясъчните плитки води на залива. Тъй като търсенето нарасна и стридите бяха изчерпани в по-плитки води, стана необходимо да се гмуркате на по-големи дълбочини. По това време са разработени ранни методи за гмуркане и въздушно доставяне. Един от основните методи беше гмуркането с каска. Опасностите пред водолазите включват завои, както и силни приливи, акули, медузи и бури. През 30-те години на миналия век лехите със стриди са изчерпани и естествената промишленост запада.
Образуване на естествени перли
Стридите приемат хранителни вещества от микроскопичните частици и организми в океанската вода, като отварят леко черупките си, за да позволят на водата да потече. В резултат на това малки дразнители, като малки океански животни, също могат да плуват. Паразитите могат също да пробият направо през твърдата черупка на стридите. За да се предпази, стридите образуват торбичка наоколо, след което отделят слой след слой седеф върху дразнителя. След години това води до лъскава перла.
Началото на култивираните перли
През 50-те години на миналия век австралийците създават първата си ферма за търговски перли. През следващите десетилетия бяха разработени нови техники и методи за отглеждане на тези крехки стриди и осигуряване на бъдещи популации. Фермата е създадена в пристанище Брекнок. Това е на около 250 мили северно от Брум. Фермата беше подпомогната от японски контингент за предоставяне на технология за култивиране и ноу-хау. Заливът е преименуван на Кури Бей в чест на човека, ръководещ този японски отбор - Токуичи Курибаяши. Днес това е най-старата и голяма ферма.
Източник на изображението: Национален архив на Австралия